Koszt pożyczki?

Pożyczki gotówkowe dostępne na przykład w różnego typu instytucjach pozabankowych są bardzo łakomym kąskiem dla wielu osób chcących jak najszybciej pozyskać pieniądze. Niestety, ale tego typu pośpiech plus atrakcyjne na pozór warunki udzielenia zobowiązań sprawiają, że wiele osób zaciąga tego typu pożyczki bez sprawdzenia rzeczywistych kosztów. Co składa się na koszt pożyczki?

Przede wszystkim jest to opracowanie. Właśnie na ten aspekt zwraca uwagę najwięcej osób. Jak się jednak okazuje samo oprocentowanie pożyczki gotówkowej to nie wszystko. Instytucje finansowe mogą pobierać również dodatkowe opłaty, które mogą wpłynąć dość znacząco na koszt pożyczki. Co zalicza się do tego typu opłat? Mogą to być różnego typu prowizje, opłaty za rozpatrzenie, a także przygotowanie samego wniosku czy też koszty ubezpieczenia pożyczki.

Oprócz tego instytucje mogą pobierać również opłaty za przelanie pieniędzy na konto pożyczkobiorcy lub prowizje związane z udzieleniem tak zwanej pożyczki z dowozem do domu. W ostatnim przypadku mamy do czynienia z wygodną formą udzielania zobowiązania, ponieważ przedstawiciel instytucji finansowej przyjeżdża do naszego domu, a my nie musimy praktycznie z niego wychodzić by dostać pożyczkę. Wiąże się to jednak z dodatkowymi kosztami. Odpowiednie opłaty mogą zostać również doliczone w przypadku, gdy decydujemy sie na odbiór poszczególnych rat pożyczki przez przedstawiciela instytucji pożyczkowej.

Dlatego też przy wyborze oferty pożyczkowej należy zwrócić nie tyle uwagę na samo oprocentowanie, któro notabene może być niezwykle atrakcyjne tylko na RRSO, czyli na rzeczywistą roczną stopę oprocentowania. Zgodnie z ustawą musi ona zawierać całkowity koszt pożyczki, czyli oprocentowanie plus dodatkowe opłaty wspomniane powyżej.

Dodaj swoją opinię